Paneliści
Powitanie gości
Marcin Ślotała
Prezes Zarządu, MJM HOLDINGS
Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Warszawie oraz Studiów Podyplomowych na Kierunku Menager Europejski na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zawodową rozpoczął w TUiR Warta SA, następnie pełnił funkcję dyrektora handlowego w Gras Savoye Polska (dziś: WTW). Pełnił także funkcję dyrektora regionalnego w TU Compensa SA. Współtworzył i kierował Grupą MAK, której akcje sprzedał w 2017 roku.
Joanna Koselska
Członek Zarządu, ATTIS BROKER
Broker ubezpieczeniowy i reasekuracyjny. Z branżą ubezpieczeniową związana od ponad 20 lat. Do Attis Broker dołączyła w 2021 roku. Wcześniej w firmach brokerskich pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Klienta Strategicznego oraz Dyrektora Biura Ubezpieczeń Energetyki i Przemysłu. Odpowiedzialna za obszar merytoryczny i speciality. Współodpowiedzialna za relacje z rynkiem ubezpieczeniowym i opracowywanie strategii rozwoju spółki oraz nadzór nad współpracą z wybranymi klientami. Absolwentka Studiów Podyplomowych na Kierunku Diagnostyka ryzyk i likwidacja szkód na Akademii Finansów w Warszawie oraz Morska energetyka wiatrowa – zarządzanie oraz przygotowanie i realizacja inwestycji na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Aktualnie w trakcie programu Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego.
Gość honorowy – otwarcie konferencji
Włodzimierz Czarzasty
Wicemarszałek Sejmu RP IX i X kadencji
WYKŁAD: Perspektywy sytuacji gospodarczej w Polsce
Jakub Borowski
Główny Ekonomista, CREDIT AGRICOLE
Doktor nauk ekonomicznych, główny ekonomista banku Credit Agricole, adiunkt w Katedrze Ekonomii II w Szkole Głównej Handlowej. W latach 2002-2007 kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP. W latach 2007-2011 był głównym ekonomistą Invest-Banku, a w latach 2011-2013 głównym ekonomistą Kredyt Banku. W latach 2012-2015 członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Wyróżniany w rankingach prognostycznych NBP, Rzeczpospolitej, Parkietu, Pulsu Biznesu, Focus Economics oraz agencji Reuters i Bloomberg. W latach 2019 i 2022 ośrodek THINKTANK umieścił go na liście 10 ekonomistów, których najchętniej słucha polskie środowisko biznesowe.
PREZENTACJA I: Gwarancje ubezpieczeniowe w inwestycjach offshore
Joanna Kuchta
Dyrektor Regionalny, ATTIS BROKER
Broker ubezpieczeniowy, specjalista w zakresie gwarancji finansowych z 26 letnim doświadczeniem. W Grupie Attis od grudnia 2005 roku. W Spółce Attis Broker od lipca 2008 roku. Kieruje pracami oddziałów w Katowicach i Rzeszowie, a także nadzoruje współpracę z klientami z regionu południowego oraz południowo-wschodniego. Odpowiedzialna za prowadzenie wybranych projektów, w tym za negocjacje z zakładami ubezpieczeń. Absolwentka Ekonomii kierunek Finanse i Bankowość Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Adam Kosiński
Dyrektor Biura Ubezpieczeń Finansowych, STU ERGO HESTIA
Dyrektor Biura Ubezpieczeń Finansowych Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A. Zarządza działalnością Hestii w zakresie ubezpieczeń finansowych od 2001. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Studium Podyplomowego „Pieniądz i Bankowość” na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z ubezpieczeniami finansowymi od ponad 30 lat w różnych zakładach ubezpieczeń. W latach 1999-2001 wykładał w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Uhonorowany odznaką „Za Zasługi dla Ubezpieczeń” przez Polską Izbę Ubezpieczeń.
PANEL I: Bezpieczeństwo finansowe offshore wind. Jak doświadczenia finansowe z pierwszych projektów wpływają na strategię dla fazy II i III
Moderator: Piotr Maciaszek
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej, KUKE
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie, w której odbył i ukończył aplikację radcowską. Związany zawodowo z KUKE od 2004 r., od 2017 r. odpowiada za biznes KUKE z gwarancjami Skarbu Państwa i kieruje kilkudziesięcioosobowym zespołem strukturyzującym i zabezpieczającym transakcje eksportowe, proeksportowe oraz łagodzące zmiany klimatyczne, realizowane przez polskich przedsiębiorców, w tym w szczególności związane z finansowaniem o charakterze inwestycyjnym w Polsce i za granicą.
Anna Wiosna
Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej, ARP
Manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w sektorze energetycznym oraz finansowym. Poprzednio na stanowisku Partnera zarządzała praktyką Renewable Energy & Project Finance w firmie konsultingowej CRIDO i doradzała klientom przy pozyskiwaniu finansowania przedsięwzięć energetycznych oraz analizach procesów inwestycyjnych. W latach 2021-2022 pełniła funkcję Project Finance Managera i z ramienia ORLEN SA była odpowiedzialna za cały proces montażu finansowego i pozyskania długu w strukturze project finance w wysokości 4,4 mld Euro współpracując z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi, w tym 3 agencjami kredytów eksportowych (ECA) dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW (JV ORLEN SA i Northland Power) Całkowita wartość tego projektu wynosi 4,73 mld Euro. Projekt został uznany i otrzymał nagrodę „ Deal of the Year 2023” za najlepszą europejską transakcję finansową przyznaną przez międzynarodową instytucję PFI (Project Finance International). W Banku Pekao S.A. sprawowała funkcję dyrektora ds. rozwoju współpracy z klientami strategicznymi dla sektora Oil & Gas. Koordynowała pozyskiwanie największych podmiotów sektora do portfela banku, jak również finansowanie wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych i farm wiatrowych na lądzie. Zajmowała się również finansowaniem specjalistycznych projektów instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK). Pełniąc funkcję dyrektora ds. rozwoju i pełnomocnika zarządu ds. sektora energetycznego w HOCHTIEF Polska S.A. przez wiele lat była odpowiedzialna m.in. za przeprowadzenie procesów przetargowych, negocjacje umów i tworzenie konsorcjum dla wielu projektów budowy jednostek wytwórczych dla sektora energy, jak również budowy pierwszej Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów dla Poznania (power&heat) realizowanego jako pierwsze w formule PPP. Anna Wiosna ukończyła studia na wydziale ekonomicznym Politechniki Radomskiej ze specjalnością finanse i bankowość, studia podyplomowe w zakresie fuzji i przejęć w Szkole Głównej Handlowej, ukończyła studia EMBA i posiada tytuł MBA nadany przez Rotterdam School of Management (Erasmus University) we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Członkini Polskiego Komitetu World Energy Councel , Rady Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej. Poprzednio Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Branży Infrastruktury w Konfederacji Lewiatan. Z dniem 1 marca 2025r. objęła funkcję Dyrektora Biura Transformacji Energetycznej w Agencji Rozwoju Przemysła SA.
Magdalena Czuba-Wąsowska
Wiceprezes Zarządu, GRUPA PRZEMYSŁOWA BALTIC
Doktor nauk prawnych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wykładowca akademicki w latach 2005-2013, autorka publikacji naukowych, adwokat, menadżer. Wiceprezes Zarządu ds. Prawno-Korporacyjnych w holdingu Grupa Przemysłowa Baltic: Grupa Przemysłowa Baltic sp. z o.o., Baltic Opertor sp. z o.o., Energomontaż-Północ Gdynia S.A., Stocznia Gdańska sp. z o.o. Powołana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na członkinię Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jest Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Polskiej Morskiej Izby Energetyki Wiatrowej. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów o wysokim stopniu skomplikowania organizacyjnego i prawnego, w tym z podmiotami międzynarodowymi. Specjalizuje się w kwestiach regulacyjnych, kontraktowych i korporacyjnych oraz w prawie europejskim i administracyjnym. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie w zakresie prawa energetycznego, pomocy publicznej i projektów infrastrukturalnych.
Joanna Smolik
Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych, BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
W BGK pracuje od 2010 r., początkowo jako specjalista i ekspert w Departamencie Finansowania Strukturalnego, a od 2014 r. jako dyrektor biura odpowiedzialnego za strukturyzację finansowania dla sektora energetycznego, transportowego i komunalnego. W 2020 r. objęła funkcję dyrektora Biura Strukturyzacji Transakcji Trudnych zajmującego się wczesną restrukturyzacją przedsiębiorstw. Od kwietnia 2021 r. jest dyrektorem Departamentu Relacji Strategicznych, którego głównym zadaniem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski poprzez dostarczanie rozwiązań finansowych oraz kompleksowej obsługi bankowej dla kluczowych podmiotów gospodarczych. W BGK jest także dyrektorem programu „Bezpieczeństwo strategiczne” odpowiedzialnym za wyznaczenie strategicznych kierunków dot. aktywności banku w obszarze bezpieczeństwa i transformacji energetycznej, a także zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w gospodarce. Oprócz pracy w BGK, swoje doświadczenie zawodowe zbierała w sektorze private equity jako zarządzający funduszem działającym w obszarze energetyki odnawialnej. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunku „finanse i bankowość” oraz w Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunku „ekonomia”. Prywatnie, lubi aktywnie spędzać swój wolny czas, interesuje się także architekturą wnętrz.
Artur Kucia
Dyrektor Departamentu Klienta Strategicznego-Przemysł Ciężki i Wydobywczy, PKO BP
Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, od ponad 20 lat pracuje w banku PKO BP. Jest odpowiedzialny za współpracę z największymi podmiotami gospodarczymi działającymi w wielu branżach, m.in. w przemyśle hutniczym, górnictwie, przemyśle stoczniowym czy chemicznym. Uczestniczy w procesach negocjacyjnych oraz strukturyzowaniu wielu transakcji finansowania przedsięwzięć gospodarczych, m.in. budowy największych bloków energetycznych, inwestycji w przemyśle chemicznym, zbrojeniowym czy stoczniowym. Z sukcesami kieruje zespołami odpowiedzialnymi za współpracę i obsługę strategicznych klientów korporacyjnych kooperujących z PKO Bankiem Polskim. Uczestnik wielu dyskusji panelowych podczas konferencji i forów branżowych.
Krzysztof Grelewicz
Dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych i technicznych, STU ERGO HESTIA SA
Absolwent Politechniki Gdańskiej w kierunku Budownictwo Morskie, Studiów Podyplomowych Instytutu Studiów Europejskich/Fachhohschule Koln w zakresie ubezpieczeń, a także Harwardzkiej Szkoły Biznesu. Karierę zawodową związał z STU ERGO Hestia SA, od 30 lat zajmuje się ubezpieczeniami majątkowymi. Uczestniczył w rozwoju ubezpieczeń korporacyjnych w ERGO Hestii, m.in. pełnił funkcję Dyrektora Ubezpieczeń Klientów Strategicznych.
Marian Podjacki
Członek Zarządu, Dyrektor Działu Sprzedaży, ATTIS BROKER
Broker ubezpieczeniowy. W Spółce Attis Broker od października 2010 roku pełni funkcję Dyrektora Działu Sprzedaży. Współuczestniczy w opracowywaniu strategii i realizacji rozwoju spółki, a także jest odpowiedzialny za negocjacje z zakładami ubezpieczeń, nadzór nad pracą oddziałów oraz za prowadzenie wybranych projektów. Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
PANEL II: Czy konsorcja są szansą na zwiększenie prawdopodobieństwa wygrania kontraktu, zdobycia know how, wejścia na rynki obce i budowania lokal content? Analiza przypadków
Moderator: Robert Grzegorowski
ENERGA Wytwarzanie
Absolwent Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz University of Wales, gdzie ukończył program MBA w zakresie zarządzania projektami. Project Manager w sektorze Oil & Gas oraz Offshore Wind. Związany z sektorem morskim od 25 lat. Po skończeniu uczelni rozpoczął swoją prace zawodową jako mechanik okrętowy, a następnie pracował na stanowisku inżyniera projektu nadzorując budowę nowych jednostek dla sektora . Przez ponad dekadę był inspektorem & audytorem w Towarzystwie Klasyfikacyjnym ABS . następnie sprawował wielorakie stanowiska kadry zarządzającej realizując projekty morskich farm wiatrowych. Aktywnie zaangażowany w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Gościnny wykładowca na Uniwersytecie Morskim oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Panelista międzynarodowych i krajowych konferencji branżowych.
Zuzanna Telep
Zastępca Dyrektora Zakładu Bydgoszcz ds. Sprzedaży, TELE-FONIKA KABLE
Absolwentka Technologii Chemicznej na Politechnice Poznańskiej oraz Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa na Politechnice Gdańskiej. Z branżą kablową związana od 8 lat, w tym czasie w firmie Tele-Fonika Kable pełniła funkcje związane z nadzorem procesu produkcyjnego, zarządzaniem projektami Offshore oraz handlem kabli podmorskich I systemów wysokich napięć.
Maciej Stryjecki
Wiceprezes Projmors/CEO ASE OFFSHORE
Manager i ekspert rynku energetycznego i ochrony środowiska z ponad 20 letnim doświadczeniem, zdobytym zarówno w pracy po stronie administracji jak i biznesu, a także organizacji biznesowych i pozarządowych. Od 2005 roku związany z działaniami na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej, a od 2008 roku jeden z liderów promujących morską energetykę wiatrową. Autor licznych rozwiązań regulacyjnych, ekspertyz, przewodników. Jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów w zakresie ocen oddziaływania na środowisko inwestycji energetycznych, autor i kierownik zespołów ds. lokalizacji i ocen oddziaływania na środowisko morskich farm wiatrowych, rurociągu Baltic Pipe, pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Współwłaściciel i prezes zarządu firm ASE Offshore Sp. z o.o. i SMDI Sp. z o.o., wiceprezes Projmors BPBM Sp. z o.o., fundator i prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, fundator i Prezes Bałtyckiego Instytutu Transformacji Energetycznej. Prywatnie mąż, ojciec dwóch córek, fotograf przyrody.
Paweł Tyszer
Dyrektor ds. projektów offshore, ENPROM
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami oraz rozwoju biznesu. Koordynował liczne projekty informatyczne i edukacyjne realizowane we współpracy z Bankiem Światowym. Od 2019 roku rozwija dział innowacji i nowych technologii w Enprom – jednym z największych polskich przedsiębiorstw budownictwa elektroenergetycznego. Na co dzień odpowiada za wdrażanie rozwiązań, które zwiększają efektywność pracy, podnoszą konkurencyjność spółki i przede wszystkim przekładają się na pozytywną ocenę realizowanych projektów przez Inwestorów. Jest również odpowiedzialny za rozwój usług oraz prowadzenie projektów w fazie projektowej w obszarze offshore wind. W ramach tych działań doprowadził m.in. do uzyskania pierwszych w Polsce pozwoleń na budowę dla infrastruktury służącej do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej – projektu realizowanego dla Baltic Power.
Jakub Wnuczyński
CEO/ Członek Zarządu, BALTIC TOWERS
Z wykształcenia inżynier, ukończył studia na Wydziale Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej, na specjalności Zarządzanie i Marketing w Gospodarce Morskiej. Od ponad 12 lat pracuje w branży energetyki odnawialnej, specjalizując się w rynku morskiej oraz lądowej energetyki wiatrowej. Posiada bogate doświadczenie w obszarach zarządzania projektami i zespołami, rozwoju biznesu na rynku onshore i offshore, koordynacji i nadzoru budżetowania projektów, nawiązywania i rozwijania strategicznej współpracy z kluczowymi liderami rynku energetyki wiatrowej, a także współtworzenia długoterminowych planów strategicznych produktu.
PREZENTACJA II: Zabezpieczenia kontraktów – ryzyka budowy
Marek Lewandowski
Dyrektor Biura Underwritingu i Zarządzania Ubezpieczeniami Morskimi, Lotniczymi i Transportowymi, TUiR WARTA
Absolwent kierunku Międzynarodowe Stosunki Ekonomiczne na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. W WARCIE od 2005 roku, od początku związany z obszarem ubezpieczeń morskich. Od 10 lat odpowiedzialny za kształtowanie polityki sprzedażowej oraz produktowej WARTY w ubezpieczeniach morskich, lotniczych i transportowych. Kierowany przez niego Zespół zapewnia kompleksową ochronę ubezpieczeniową i reasekuracyjną dla podmiotów i przedsięwzięć związanych z branżą żeglugową i stoczniową oraz odpowiada za tworzenie i rozwijanie oferty ubezpieczeniowej WARTY dla przedsięwzięć branży offshore (zarówno Oil&Gas jak i Offshore Wind).
Mateusz Gałabuda
Broker Ubezpieczeniowy, ATTIS BROKER
Z rynkiem ubezpieczeń związany niemal od początku kariery zawodowej, zajmuje się ryzykami majątkowymi i OC ze specjalizacją w ubezpieczeniach ryzyk budowy i montażu. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, broker z praktycznym i teoretycznym doświadczeniem inżynierskim. W 2018 roku zdał egzamin KNF dla brokerów ubezpieczeniowych, a w 2020 dla brokerów reasekuracyjnych. Doświadczenie zdobywał w międzynarodowej kancelarii brokerskiej, w obszarze ubezpieczeń technicznych i obsługi klienta korporacyjnego z branży budowlanej, aranżując ochronę ubezpieczeniową dla największych projektów infrastrukturalnych w kraju. Specjalista w zakresie ubezpieczeń projektów drogowych, kolejowych, hydrotechnicznych, infrastrukturalnych, mieszkaniowych, przetwórstwa odpadów, a także dużych parków maszynowych, zakładów produkcyjnych i magazynów oraz w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstw.
PANEL III: Budownictwo infrastrukturalne istotnym elementem wspierającym rozwój MEW
Moderator: Mateusz Kowalewski
Prezes Zarządu, GospodarkaMorska.pl
Od 2009 roku związany z branżą morską. Prezes Gospodarka Morska Sp. z o.o., twórca i wydawca portali GospodarkaMorska.pl | MarinePoland.com | ZielonaGospodarka.pl Pomysłodawca, organizator oraz współorganizator wielu branżowych konferencji; między innymi Kongresu Polskie Porty 2030 oraz Rejsu z GospodarkaMorska.pl. Od 2023 prezes Polskiego Forum Technologii Morskich - związku pracodawców sektora przemysłu morskiego z siedzibą w Gdyni. Ekspert w tematyce portów morskich, przemysłu i energetyki morskiej oraz innowacji i bezpieczeństwa w gospodarce morskiej. Moderator i panelista wielu branżowych konferencji: Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie, Forum Morskiego Radia Gdańsk, konferencji Euro Power w Warszawie, konferencji SeaTech w Gdańsku i wielu innych.
Angelika Cieślowska
Prezes Zarządu, DORACO
Z grupą Hass Holding związana od ponad 25 lat. Jako Prezes Zarządu spółek z Grupy DORACO odpowiada za rozwój strategiczny. Specjalizuje się w budowaniu i aktywizacji specjalistycznych zespołów, restrukturyzacji firm oraz realizacji skutecznych strategii biznesowych. Pod jej kierownictwem Korporacja Budowlana Doraco ugruntowała swoją pozycję jako istotny gracz na rynku generalnego wykonawstwa w sektorach: hydrotechnika, obronność, infrastruktura, rewitalizacje i realizuje projekty na terenie całej Polski. Zainicjowała powstanie Doraco Investment – dewelopera realizującego luksusowe inwestycje w atrakcyjnych lokalizacjach. Przeprowadziła restrukturyzację i objęła prowadzenie Spółki Hotel Haffner. Aktywnie wspiera kobiety w branży budowlanej. Jest mentorką programu Top Women in Real Estate. Działa na rzecz podnoszenia jakości kształcenia kadr dla branży budowlanej w Polsce, uczestnicząc w pracach Rady Konsultacyjnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Działa w Stowarzyszeniu Gdański Klub Biznesu.
Justyna Marchwicka
Starszy Broker Ubezpieczeniowy, ATTIS BROKER
Od 2009 związana z branżą ubezpieczeniową, od ponad 10 lat rozwija swoje umiejętności w Attis Broker. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała przede wszystkim przy obsłudze przedsiębiorstw z branży budowlanej oraz przedsiębiorstw sektora morskiego, tj. największych polskich przedsiębiorstw stoczniowych, offshorowych i portowych. Specjalizuje się w ubezpieczeniach mienia i utraty zysku, maszyn, ubezpieczeniach budowlano-montażowych i ubezpieczeniach morskich, w tym stoczniowych. Odpowiedzialna za współpracę z Kluczowymi Klientami oraz prowadzenie wybranych projektów.
Krystian Dejk
Dyrektor Departamentu Zarządzania Infrastrukturą i Nieruchomościami, ZARZĄD PORTU MORSKIEGO GDAŃSK
Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w obszarze infrastruktury, nieruchomości i inwestycji. W Porcie Gdańsk nadzoruje infrastrukturę hydrotechniczną, lądową i sieciową oraz odpowiada za zarządzanie majątkiem portowym, ewidencję gruntów i informację przestrzenną. Specjalizuje się w realizacji projektów infrastrukturalnych, modernizacji obiektów oraz optymalnym wykorzystaniu nieruchomości. Wcześniej rozwijał swoją karierę w sektorze nieruchomości i inwestycji, zajmując się restrukturyzacją aktywów, obrotem nieruchomościami oraz obsługą prawną projektów budowlanych i komercyjnych. Posiada bogate doświadczenie w negocjacjach, zarządzaniu majątkiem i realizacji projektów na styku biznesu, prawa i administracji.
Jacek Leczkowski
Wiceprezes Zarządu, ERBUD GROUP
Absolwent Politechniki Poznańskiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, ukończył General Management Program w Harvard Business School (Boston, USA) oraz Strategic Leadership Academy w ICAN Institute. Twórca i wieloletni prezes spółki ONDE (od 2008 r. należy do Grupy ERBUD), dziś pełni w niej funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Specjalizuje się w rozwoju OZE na rynkach europejskich. W latach 2020-2021 przewodził Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Piotr Narloch
Prezes Zarządu InterRisk TU S.A. VIENNA INSURANCE GROUP
Piastuje stanowisko Prezesa Zarządu InterRisk Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group od 2014 roku. Z branżą ubezpieczeniową jest związany od ponad 30 lat. Pracę zawodową rozpoczynał w 1992 roku w sopockiej Hestii, jako specjalista ubezpieczeń finansowych. Pełnił także funkcję dyrektora Biura Ubezpieczeń Finansowych oraz dyrektora Biura Sprzedaży. W latach 1999-2001 w Generali Polska odpowiadał za rozwój oferty produktowej oraz budowanie od podstaw struktur i systemów sprzedaży. Kolejno pełnił także funkcję członka zarządu w Inter Polska i Inter Życie, gdzie odpowiadał za pion sprzedaży, rozwój produktów oraz marketing. Od września 2002 roku sprawował funkcję prezesa zarządu spółek z grupy kapitałowej Concordia Polska: Concordia Polska TUW, Concordia Capital oraz Concordia Innowacje. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu ubezpieczeń w Wyższej Szkole Bankowości i Ubezpieczeń w Warszawie oraz Europejskie Studium Ubezpieczeń w Gdyni.
PREZENTACJA III: Zabezpieczenie członków zarządu – ochrona w umowie ubezpieczenia D&O
Alfred Korycki
Dyrektor Działu Likwidacji Szkód / Doradca Zarządu ds. ubezpieczeń OC, ATTIS BROKER
Broker Ubezpieczeniowy. W spółce Attis Broker od 2016. Zarządza i sprawuje merytoryczny nadzór nad zespołem realizującym procesy likwidacji szkód. Od 2022 odpowiedzialny również za kreowanie polityki Spółki w zakresie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej i D&O. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
PANEL IV: Swoboda działania członków zarządu a ich odpowiedzialność majątkowa
Moderator: Alfred Korycki
Dyrektor Działu Likwidacji Szkód / Doradca Zarządu ds. ubezpieczeń OC, ATTIS BROKER
Broker Ubezpieczeniowy. W spółce Attis Broker od 2016. Zarządza i sprawuje merytoryczny nadzór nad zespołem realizującym procesy likwidacji szkód. Od 2022 odpowiedzialny również za kreowanie polityki Spółki w zakresie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej i D&O. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
Adam Gmurczyk
Financial Lines Manager, CHUBB EUROPEAN GROUP
Od ponad 20 lat związany z ubezpieczeniami, głównie odpowiedzialności władz spółek, odpowiedzialności zawodowej oraz Cyber. Współtworzył i wprowadzał takie produkty jak ubezpieczenie D&O, POSI, ubezpieczenie od sprzeniewierzeń oraz ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych. Wyróżniony przez Polską Izbę Ubezpieczeń odznaką „Za zasługi dla ubezpieczeń”. Od ponad 8 lat pełni funkcję Financial Lines Managera w polskim oddziale Chubb.
Aleksandra Osieczko
Financial Lines Senior Underwriter, TOKIO MARINE HCC
Senior Underwriter i Cyber Relay na Szwajcarię i Europę Centralną, specjalizuje się w ubezpieczeniach linii finansowych w Tokio Marine HCC. Dzięki doświadczeniu w ocenie ryzyka, opracowywaniu strategii i relacjach z klientami, dostarcza niestandardowe rozwiązania w zakresie transferu ryzyka dla firm z różnych sektorów przemysłu i jurysdykcji. Posiada doświadczenie jako Senior Corporate Action Specialist w Citi oraz Dyrektor Generalny Oddziału w Red Home Nieruchomości w Warszawie, gdzie kierowała zespołami, zarządzała portfelami i optymalizowała procesy operacyjne. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Stosunki Międzynarodowe na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku Politologia. Ukończyła również studia podyplomowe na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w zakresie zarządzania nieruchomościami.
Paweł Piwowarski
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Finansowych/Lider Praktyki Ubezpieczeń Finansowych, COLONNADE INUSRANCE
Z rynkiem ubezpieczeniowym związany nieprzerwanie od 2000 r. Pierwsze 4 lata pracy po studiach przepracowane w Ergo Hestia na stanowisku Specjalisty ds. Likwidacji szkód majątkowych. Następnie 4 lata w kancelarii brokerskiej. 9 kolejnych lat pracy w Departamencie Ubezpieczeń OC i Finansowych w TUiR Allianz Polska SA – specjalizacja ubezpieczenia D&O. Kolejne 4 lata na stanowisku Manager Produktu w TUiR Warta S.A. – specjalizacja ubezpieczenia D&O. Ostatnie 7 lat w Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce najpierw jako Manager Ubezpieczeń Finansowych, a obecnie jako Dyrektor Działu Ubezpieczeń Finansowych oraz Lider Praktyki Ubezpieczeń Finansowych dla całej organizacji.
Magdalena Sonnenberg-Czapińska
Head of Liability and D&O Insurance, LEADENHALL INSURANCE
Od 30 lat na rynku ubezpieczeń. Pracę zawodową rozpoczęła w centrali TUiR Warta, karierę kontynuowała w polskich oddziałach największych światowych ubezpieczycieli - Winterthur International, XL Insurance, Ace European Group, Chubb European Group. Od początku specjalizowała się w tematyce korporacyjnych ubezpieczeń OC i D&O. Tworzyła wiele specjalistycznych programów i umów ubezpieczenia. Od kilku miesięcy w Leadenhall Insurance gdzie pełni funkcję Head of Liability and D&O Insurance.
Anna Gringmann
Dyrektor oddziału Gdańsk, ATTIS BROKER
Posiada 25 lat doświadczenia w obszarze ubezpieczeń majątkowych dla klientów korporacyjnych. Doświadczenie zdobyte we współpracy z klientami korporacyjnymi w wiodących zakładach ubezpieczeń (PZU, Allianz) oraz w kancelariach brokerskich. Przygotowywała oferty i brała aktywny udział w negocjowaniu programów ubezpieczeniowych dla największych klientów w północnym regionie kraju, działających w różnych branżach m.in. budowlanej, energetycznej czy stoczniowej. Specjalizuje się w zakresie ubezpieczeń majątkowych i odpowiedzialności cywilnej.
PANEL V: Synergia dużych inwestycji na północy Polski – szanse i zagrożenia dla poszczególnych projektów
Moderator: Michał Niewiadomski
Founder and CEO, KLUB ENERGETYCZNY
Pracę zawodową rozpoczął w 1995 r. w Radiu Mazowsze jako reporter i prowadzący audycję ekologiczną Eko-Echo, później pracował w Rozgłośni Harcerskiej - RH Kontakt, a następnie Radiostacji. Był szefem serwisów Informacyjnych w Polskim Radiu BIS, a także w Pierwszym Programie Polskiego Radia. Pracował w TVN CNBC i "Rzeczpospolitej", kierował serwisem energia.rp.pl. W 2020 r. założył Klub Energetyczny. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej.
Dariusz Lociński
Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju, PGE BALTICA
Z Grupą PGE, z przerwami, związany od 2017 roku. Pełnił funkcję Dyrektora Oddziału PGE Energia Ciepła S.A. O/Szczecin, wiceprezesa zarządu Megazec Sp. z o.o., jak i pełnomocnika zarządu ds. inwestycji i remontów w PGE Energia Ciepła S.A. Z PGE Baltica związany od 2021 roku. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów optymalizacyjnych, nadzorowania inwestycji, wdrażaniu rozwiązań zarządczych w obszarach redukcji kosztów, optymalizacji zasobów i surowców, budowania efektywnej kadry menedżerskiej i technicznej. Odpowiadał za koordynację projektu budowy mostu energetycznego Polska-Litwa jako istotnego elementu w tworzeniu wspólnego europejskiego rynku energii poprzez zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Ukończył także podyplomowe studia dedykowane telekomunikacji cyfrowej na Politechnice Wrocławskiej i elektroenergetyce na Politechnice Warszawskiej.
Andrzej Jarczyk
Prezes Zarządu TUW PZUW
Z polskim rynkiem ubezpieczeniowym związany od blisko 30 lat. W tym czasie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery w branży – od agenta ubezpieczeniowego, szefa departamentów sprzedaży, po funkcję prezesa zarządu. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu towarzystwami ubezpieczeniowymi na życie oraz majątkowymi, spółkami pośrednictwa ubezpieczeniowego i brokerskimi. W latach 2007-2010 pełnił rolę Prezesa Zarządu spółek Grupy Generali w Polsce, a w latach 2010-2017 stał na czele Zarządu Uniqa. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz na Uniwersytecie w Bochum. Jest również absolwentem studiów menadżerskich Eurekans Management Development Program prowadzonych przez Uniwersytet Edynburski, University of Chicago w Barcelonie i INSEAD France.
prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz
doktor habilitowany nauk ekonomicznych, Dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii, profesor ALK w Katedrze Ekonomii
Wykładowca z wieloletnim doświadczeniem, prowadzi zajęcia na studiach dyplomowych, podyplomowych (w tym MBA) i doktoranckich, jest także profesorem wizytującym w kilku uczelniach europejskich. Odbywał staże badawcze w instytucjach zagranicznych, w tym m.in. na Stanford University w USA, Columbia University w USA, Harvard University w USA, OECD w Paryżu. Autor publikacji oraz ekspertyz z dziedziny ekonomii menedżerskiej, makroekonomii i finansów publicznych przygotowanych m.in. dla Ministerstwa Finansów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Narodowego Banku Polskiego oraz firm komercyjnych. W latach 2002–2003 pełnił funkcję doradcy Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów.
Tomasz Libront
Prezes Zarządu, SMARTT RE
Specjalizuje się w reasekuracji skomplikowanych i nietypowych rodzajów ryzyka dotyczących strategicznych sektorów gospodarki w tym czołowych firm z sektora energetycznego, finansowego, paliwowego, kolejowego czy chemicznego. Od 27 lat współpracuje z największymi towarzystwami ubezpieczeń i reasekuratorami w Polsce oraz na świecie. Ze Smartt Re jest związany od 2008 roku, a rolę prezesa pełni od 2016 roku. Wcześniej pracował w PZU, gdzie przez 10 lat kierował Wydziałem ds. Reasekuracji Umów Obligatoryjnych i Fakultatywnych będąc odpowiedzialny m.in. za tworzenie założeń do strategii programu reasekuracyjnego dla Grupy PZU. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
PANEL VI: Wojna hybrydowa – bezpieczeństwo energetyczne w erze transformacji: wpływ cyberzagrożeń i ryzyka terroryzmu
Moderator: Mariola Radłowska
Dyrektor Działu Klienta Kluczowego, ATTIS BROKER
Posiada 16-letnie doświadczenie zawodowego i jest Liderem Zespołu Klienta Strategicznego. Magister Nauk Ekonomicznych o specjalizacji Ubezpieczenia Gospodarcze- absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Cyberbezpieczeństwem w Szkole Głównej Handlowej a także Wyceny Nieruchomości w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Egzamin dla Brokerów Ubezpieczeniowych zdała we wrześniu 2009 i od tego czasu zdobywała doświadczenie zawodowe w renomowanych kancelariach brokerskich, głównie w obszarach obsługi i pozyskiwania klientów kluczowych. Bierze udział w budowaniu strategii ubezpieczeniowej wielu grup spółek kapitałowych, w tym programów międzynarodowych. Specjalizacja w zakresie ubezpieczeń spółek z branży TSL, kolejowej, FMCG, zbrojeniowej, meblarskiej.
Joanna Ryngwelska
Program Manager, ADVANCED PROTECTION SYSTEMS
Program Manager ds. ochrony infrastruktury krytycznej w Advanced Protection Systems S.A. Absolwentka Akademii Sztuki Wojennej, wieloletnia pracownica Resortu Obrony Narodowej. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w sektorze obronności, w tym w realizacji złożonych projektów zbrojeniowych. Była odpowiedzialna za wdrażanie wojskowych zintegrowanych systemów informatycznych oraz budowę okrętów i jednostek pomocniczych dla Marynarki Wojennej RP. Ekspertka w zarządzaniu ryzykiem, jakością i procesami, z dyplomem MBA. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu WISTA Poland.
kmdr Marek Obrębski
Szef Oddziału Planowania Krótkoterminowego, Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego
Absolwent Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzana Kryzysowego. Posiada wieloletnie doświadczenie okrętowe i sztabowe. Przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia na okrętach transportowo-minowych. Były dowódca okrętu transportowo-minowego ORP „KRAKÓW”, zastępca dowódcy-szef sztabu oraz dowódca 2. dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w składzie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od 2022 roku służy w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni.
kmdr dr hab. Rafał Miętkiewicz
Profesor AMW, Kierownik Katedry Uzbrojenia Okrętowego, Akademia Marynarki Wojennej
Oficer Marynarki Wojennej z kilkunastoletnim doświadczeniem liniowym, adiunkt w grupie pracowników naukowo-badawczych, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (AMW) w Gdyni. Absolwent AMW oraz Akademii Morskiej w Gdyni (studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Kryzysowego). Były dowódca okrętu ORP Śniardwy (645), doktor nauk społecznych (nauki o bezpieczeństwie). Absolwent AMW oraz Akademii Morskiej w Gdyni (studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Kryzysowego). Ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE). Członek Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego i Towarzystwa Nautologicznego. Głównymi obszarami zainteresowań naukowych pozostają kwestie rozwoju nowoczesnych technologii, a szczególnie morskich systemów autonomicznych oraz wykorzystanie sił morskich w kształtowaniu wielowymiarowego bezpieczeństwa morskiego państw, jak i morskie aspekty bezpieczeństwa energetycznego państwa (dostawy surowców strategicznych, morska energetyka wiatrowa).
Adam Pustelnik
Dyrektor Pionu Ryzyka GK PGE
Jest doktorem nauk ekonomicznych, dyplom uzyskał kończąc Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Na rynku finansowym pracuje od 1992 roku. Pierwsze doświadczenia zdobył na Śląsku, pracując w firmie ubezpieczeniowej Feniks, a następnie pełniąc ponad 6 lat rolę Dyrektora Regionalnego w Gerling Polska (ubezpieczyciel ryzyk przemysłowych). W 2001 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował dla majątkowego Commercial Union Polska (AVIVA), budując od zera dział ubezpieczeń indywidualnych, jako jego dyrektor. Następnie zajmował stanowisko członka zarządu w AIG Polska odpowiedzialnego za ubezpieczenia osobowe. Później, jako Dyrektor Generalny zarządzał firmą Genworth Financial (General Electric) w Polsce, gdzie przez trzy i pół roku, budując firmę od podstaw osiągnął z zespołem pozycję jednego z liderów rynku bancassurance. W latach 2008 – 2011 zarządzał ubezpieczeniowymi spółkami Signal Iduna w Polsce, na stanowisku Prezesa Zarządu. W latach 2008 – 2012 blisko współpracował z Polska Izbą Ubezpieczeń, był wiceprzewodniczącym Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych i Wypadkowych. W latach 2012 – 2023 był partnerem w firmie konsultingowej AhProfit. W latach 2018 - 2020 był wiceprezesem PWS Konstanta S.A. jednej z największych firm brokerskich w Polsce. Od 2020 roku jest Dyrektorem Departamentu Ryzyka i Ubezpieczeń w największej polskiej firmie energetycznej PGE S.A. W latach 2020-2023 był członkiem rady nadzorczej firmy PGE Dystrybucja S.A. Od 2022 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu PGE Asekuracja S.A. brokera wewnętrznego Grupy Kapitałowej PGE S.A. Posiada licencję brokera ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego.
Mateusz Manuszak
Broker Ubezpieczeniowy, ATTIS BROKER
Z branżą ubezpieczeniową związany od 2015 roku. Zdany egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych w październiku 2016 roku. Do Attis Broker dołączył w maju 2018 roku. Obsługuje klientów korporacyjnych, buduje programy ochrony ubezpieczeniowej, przeprowadza audyty umów ubezpieczeniowych oraz uczestniczy w audytach oceny ryzyka. Specjalizuje się w zakresie pozyskiwania i negocjacji ofert ubezpieczeń cybernetycznych. Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na specjalności ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem. Uczestnik Akademii POLRISK w programie Certyfikowany Zawodowy Menedżer Ryzyka. W 2024 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

